Judge: Ms Judith Fawcett (Carrock)
Entries: 83 making 99
Winners
Best Of Breed: Lynsett Lewis
Reserve Best In Show: Alcumlow Bloom JW
Best Opposite Sex: Alcumlow Bloom JW
Best Dog: Lynsett Lewis
Reserve Best Dog: Mysulan Going Solo JW
Best Puppy – Dog: Farlacroft My Friend Walter
Best Bitch: Alcumlow Bloom JW
Reserve Best Bitch: Sulan Strictly Blues Dancin’
Best Puppy – Bitch: Southash Lavender Blue At Oatberry
Best Puppy: Southash Lavender Blue At Oatberry
Best Veteran: CH Ottaswell Palamedes
Results
Minor Puppy – Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st – Farlacroft My Friend Walter (Mr M Wait)
Puppy – Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st – Oakyard Outspoken (Mr J Parry)
2nd – Reedwater Doc Holliday By Dassett (Mrs S Spafford)
3rd – Skyeisla Blue Reflection (Mr D Haugh)
Junior – Dog
Entries: 8 Absentees: 2
1st – Hartswelin Veritas With Oatberry (Mrs K Tuffin)
2nd – Onthill Marksman At Ragatam (Miss T Peacock)
3rd – Oxcroft Loganberry (Mr J Price)
Res – Blaisdon One Step Beyond To Fevstone (Mrs D Bullen)
VHC – Brankell Big Break For Grindelvald (Mrs M Bailey)
Novice – Dog
Entries: 1 Absentees: 1
Graduate – Dog
Entries: 6 Absentees: 1
1st – Baillieswells Ncn’ean (Professor A S Milton)
2nd – Glen Mara Oh Viedo At Kersfell (Mrs M Sneddon)
3rd – Onthill Marksman At Ragatam (Miss T Peacock)
Res – Otterwood Titan (Mr P Armstrong)
VHC – Borderstream Zodiak (Mr & Mrs S Ward)
Post Graduate – Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1st – Cedarhill Melt In The Mouth (Mrs C Dean)
2nd – Skyeisla Teton (Mr D Haugh)
3rd – Cynetkoy Forest Ranger (Mr S D Watson & Mrs A S Kenna)
Limit – Dog
Entries: 8 Absentees: 2
1st – Lynsett Lewis (Mr P Armstrong)
2nd – Southash Blue Jasper (Mr J & Mrs I M Southam)
3rd – Oxcroft Jethro (Mr J Price)
Res – Gameway Macaroon (Mrs J S Truss)
VHC – Brumberhill Breitling (Mr T & Mrs K Kelly)
Open – Dog
Entries: 3 Absentees: 2
1st – Mysulan Going Solo JW (Mrs S J Baxter)
Minor Puppy – Bitch
Entries: 3 Absentees: 1
1st – Southash Lavender Blue At Oatberry (Mrs K Tuffin)
2nd – Cynetkoy Ser Briene Of Tarth (Mr S D Watson & Mrs A S Kenna)
Puppy – Bitch
Entries: 5 Absentees: 2
1st – Totherend Myrna Loy (Mr R G & Mrs E A Wright)
2nd – Pherlas Bluebell (Mr R M & Mrs H Rowland)
3rd – Borderxpress Echo Beach (Mr R Wright)
Junior – Bitch
Entries: 4 Absentees: 3
1st – Southash Kiss Me Kate (Mr J & Mrs I M Southam)
Novice – Bitch
Entries: 6 Absentees: 1
1st – Totherend Greta Garbo (Mr R G & Mrs E A Wright)
2nd – Pherlas Bluebell (Mr R M & Mrs H Rowland)
3rd – Sweet Pearl (Mrs D J Turner)
Res – Smalesmouth Lyrical at Hoathwood (Mrs S Hales)
VHC – Kenaiteen April Fools Day (Miss C Selkeld)
Graduate – Bitch
Entries: 6 Absentees: 2
1st – Alcumlow Portobello Road (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
2nd – Otterpaws Lyin Eyes JW (Miss A M Dixon)
3rd – Mysulan Go Easy (Mrs S J Baxter)
Res – Sweet Pearl (Mrs D J Turner)
Post Graduate – Bitch
Entries: 7 Absentees: 4
1st – Alcumlow Bloom JW (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
2nd – Kelcraig Demora (Mr R M & Mrs H Rowland)
3rd – Cynetkoy Pixie Mix Bel Jnr CH (Mr A Watson & Mrs A Kenna)
Limit – Bitch
Entries: 9 Absentees: 4
1st – Glebeheath Fingers Crossed For Ottaswell (Mr D & Mrs G M Hunt)
2nd – Wadesleia Lady Madonna Saxheath (Mrs A Heathcote)
3rd – Totherend Blue Jean Topsy (Mr R G & Mrs E A Wright)
Res – Otterpaws Firebird ShCM (Miss A M Dixon)
VHC – Bowencloud The Bee Charmer (Mrs S J Ruth)
Open – Bitch
Entries: 7 Absentees: 4
1st – Sulan Strictly Blues Dancin’ (Mrs S J Baxter)
2nd – Totherend Blue Jean Genie (Mr R G & Mrs E A Wright)
3rd – Kenaiteen April Fools Day (Miss C Selkeld)
Veteran – Dog or Bitch
Entries: 6 Absentees: 4
1st – CH Ottaswell Palamedes (Mr D & Mrs G M Hunt)
2nd – Wings of Speed at Otterpaws (Miss Dixon)
Special Challenge – Dog or Bitch
Entries: 5 Absentees: 3
1st – Prince Rainbow Blue (Miss R Bevan)
2nd – Kenaiteen April Fools Day (Miss C Selkeld)